O tom, že elektromobilizmus preniká aj do motoristického športu sme na tejto web stránke už informovali. Návštevníci tohtoročného Paris Motor Show si mohli prezrieť viaceré elektromobily a preto neprekvapí, že mohli vidieť aj prvú elektrickú formulu. Táto sa svojimi výkonmi sa má vyrovnať prestížnej Formule 3 so spaľovacím motorom.

Testovanie, ktoré prebiehalo na okruhu F1 Magny-Cours a trati Bugatti v Le Mans preukázalo, že toto závodné auto má potenciál pre splnenie tejto náročnej úlohy. Na vývoji elektrickej formule sa podieľali také spoločnosti ako napr. Formulec, Segula Matra Technologies, Siemens, Saft, Michelin, ART Grand Prix a Hewland. Čo sa týka architektúry a aerodynamiky elektrickej formule bola podpísaná dohoda s Mercedes GP Petronas Formula One Team, ktorý vyrobil prvý prototyp EF01 a 40 % zmenšený model, ktorý bol testovaný v aerodynamickom tunely tímu Brackley.

Aj keď je k dispozícii len málo detailných informácií, predpokladám že pohon elektrickej formule je realizovaný dvojicou novo vyvinutého trakčného elektromotora spoločnosti Siemens s rozmermi 255 x 280 mm a hmotnosťou 52 kg. Pri menovitom napätí 700 V je max.výkon 125 kW každého elektromotoru prenášaný na kolesá zadnej nápravy cez špeciálne vyvinutú dvojstupňovú prevodovku od spoločnosti Hewland, popredného dodávateľa prevodoviek pre automobilové preteky. Energiu čerpajú zo zásobníka elektrickej energie na báze lithium-ion od spoločnosti SAFT.

Podľa zverejnených informácií by mala energia zásobníka v závislosti od trate vystačiť na časový úsek 20 – 25 minút. Zásobník je umiestnený pod karosériou po bokoch jazdca. Elektrická formula EF01 má obuté pneumatiky Michelin, disky OZ a dosahuje max.rýchlosť cez 250 km/h a zrýchlenie z 0 – 100 km/h za 3 s. Od roku 2011 by elektrická formula EF01 mala preukazovať svoj výkonnostný potenciál na predvádzacích jazdách a od r.2012 bude zahájená Formulec séria, ktorá bude pokračovať aj v r.2013 na 5-tich kontinentoch. Nakoniec by sa séria mala stať otvorenými majstrovstvami pre všetkých výrobcov, ktorí budú mať vyvinuté elektrické pretekárske vozidlo. EF01 a Formulec týmto počinom otvárajú cestu pre novú generáciu pretekárskych súťaží a ukazujú, že rýchlosť aj výkon môžu rešpektovať životné prostredie.

 

Pridaj komentár