Ako sme vám už v zopár článkoch naznačili, azda najvýznamnejší európsky autosalón sa už nezadržateľne blíži. Aj napriek úradujúcej kríze, ktorá výrazne poznačila svet motorizmu, tento týždeň hovorcovia autosalónu potvrdil ,že sa na autosalóne zúčastnia všetky dopredu avizované značky. My vám preto ponúkame prehľad noviniek a konceptov, ktoré v Ženeve predstavia tie najväčšie automobilky sveta.

Audi
V stánku Audi sa môžeme tešiť na európsku premiéru novej vlajkovej lode Audi A8 a pri voľbe motorizácií by sa mala prvýkrát objaviť aj voľba hybridu.
BMW
Bavorska automobilka prinesie do Ženevy celý rad faceliftovaných modelov plus ich modernizované motory. Najviac očakávanou novinkou z radov tejto značky bude jednoznačne nová generácia BMW radu 5, ktorá sa má predstaviť aj vo verzii Active Hybrid. Okrem toho BMW chystá do Ženevy prekvapenie v podobe malého mestského elektromobilu.

Ferrari
Jednoznačne o najväčší rozruch v Ženeve sa postarajú dve tradičné športové značky. V tomto prípade Ferrari plánuje oficiálne predstaviť Ferrari 599 GTB Fiorano s hybridným pohonom. Ten by mohol fungovať na spôsob KERS-u používaného v F1.

Honda
Automobilka z krajiny vychádzajúceho slnka si pre nás na autosalóne pripravila európsku premiéru malého hybridného coupe CR-Z. Tomu budú robiť na výstavisku spoločnosť dva koncepty poháňané na elektrinu. Prvým má byť 3R-C, ktoré prekvapí hlavne podvozkovou platformou keďže sa má jednať o trojstopové vozidlo. Tým druhým má byť elektromobil EV-N, ktorý automobilka predstavila už na minuloročnom autosalóne v Tokiu.

I.DE.A.
Mnoho z vás bude zaručene pri spomenutí tohto mena márne pátrať v pamäti a snažiť sa spomenúť si ,o akú automobilku sa má jednať. Musíme vás upokojiť, nejedná sa o žiadnu automobilku ale o jedno z najvýznamnejších dizajnérskych štúdií z Talianska. Toto štúdium sa pravidelne prezentuje na rôznych svetových výstavách. Tentokrát si pripravila do Ženevy koncept štvordverového coupe, ktoré sa v súčasnosti tešia veľkému záujmu. Pre nás bude však zaujímavý pohon, ktorý má byť ako inak hybridný.

KIA
O koncepte tejto u nás mimoriadne obľúbenej značky, ktorý bol predstavený v Chicagu, sme vás informovali prednedávnom. V Ženeve sa dočká svojho európskeho súrodenca. Automobilka sa netají tým, že koncept má vychádzať z amerického KIA Ray.

Lexus
Táto obzvlášť zelená značka z Japonska sa rozhodla vstúpiť do segmentu prémiových kompaktných vozidiel. Hájiť farby značky sa bude snažiť model CT200h, ktorý bude poskladaný na platforme Toyoty Prius.

Mitsubishi
Za jedného s priekopníkov na poli elektromobilov možno pokojne označiť automobilku Mitsubishi. Tá si pre svojich priaznivcov prichystala v Ženeve premiéru konceptu PX-MiEV, ktorý okrem toho, že bude poháňaný hybridným pohonom predznamená základne budúceho SUV tejto značky.

Nissan
Konečne aj v Európe sa dočkáme oficiálneho predstavenia prvého “elektromobilu pre ľud“, ako ho označil sám výrobca. Nissan Leaf bude jedným z najväčších magnetov pre fanúšikov elektromobilov na tohtoročnom autosalóne v Ženeve.

Opel
Táto nemecká značka si veľmi dobre uvedomuje dôležitosť zachytenia vlny s hybridmi, a tak v Ženeve predstaví model Opel Flextreme GT/E postavený na koncernovej platforme GM Voltec.

Peugeot
V stánku Peugeotu sa to bude podľa očakávaní všetko točiť okolo konceptu 5 by Peugeot, o ktorom sme vás nedávno informovali v našich článkoch.

Porsche
Ak som pri značke Ferrari spomínal rozruch, o ktorý sa postarali dve tradične športové automobilky, tak okrem Ferrari sa jednalo ešte o Porsche. Tá okrem toho, že predstaví nový Cayenne, v ktorom sa očakáva možnosť zakúpenia si aj hybridného pohonu, predstaví taktiež prototyp 911 GT4 R Hybrid, ktorý Porsche pripravuje na 24-hodinový závod na Nürburgringu.

Subaru
Malá automobilka pochádzajúca z východnej časti zemegule si prichystala pre svojich fanúšikov európsku premiéru konceptu veľkého cestovného vozidla Hybrid Tourer.

SUZUKI
Automobilka tešiaca sa čoraz väčšej popularite predstaví v Ženeve koncept Swift Plug-in Hybrid, ktorý sme mohli vidieť už na minuloročnom tokijskom autosalóne.

Toyota
Značka, ktorá v poslednej dobe utrpela veľa na svojej povesti, vďaka hromadnej zvolávacej akcii predstaví v Ženeve dva modernizované modely Corolla a Auris. Auris sa dokonca predstaví vo verzii HSD teda z hybridným pohonom.

Ja len spomeniem že sa jedná o novinky, ktoré sa na autosalóne predstavia pod záštitou svetových značiek. Žiaľ nepodarilo sa nám získať materiál o tom, koľko elektromobilov či hybridov predstavia malé súkromne firmy. Tak ako to tak vyzerá, máme sa na čo tešiť. A ako server zaoberajúci sa novinkami zo sveta hybridov či elektromobilov vám poskytneme informácie o autosalóne hneď z prvej ruky, keďže sa na ňom aj zúčastníme.

Tagged with:
 

Pridaj komentár