Koncern Toyota berie hybridné automobily veľmi vážne, čoho dôkazom je ďalší hybridný model, ktorého výroba sa začala len pred pár dňami. Toyota Auris HSD je, ako už názov napovedá, postavená na základe aktuálneho modelu Auris. Uvedením tohto modelu do výroby si tento japonský koncern utvrdil pozíciu lídra vo výrobe hybridných automobilov. V súčasnosti opúšťa brány výrobných hál tohto koncernu až päť rôznych hybridných modelov.

Toyota Auris HSD sa bude vyrábať v anglickom meste Burnaston. Cieľom je vyrábať až 30 000 kusov tohto modelu ročne, pričom už tento rok by mala fabrika dokázať vyrobiť 14 000 vozov. Prius HSD sa bude zo začiatku predávať v 32 európskych krajinách, pričom prví zákazníci by sa ho mohli dočkať už v júli. Ako som spomínal, Prius HSD sa  vyrába v Burnastone v opátstve Derbyshire. Výrobnú linku bude zdieľať spolu zo svojimi súrodencami, v ktorých je umiestnený bežný spaľovací motor. Okrem Priusu sa v tomto závode vyrába aj európska vlajková loď tejto značky Toyota Avensis.

A čo sa vlastne skrýva pod kapotou Toyoty Auris HSD? Skratka HSD v názve znamená  Hybrid Synergy Drive, čo je združené označenie pre hybridný systém vyvinutý Toyotou. Presne tak, tento istý systém pod svojou kapotou skrýva aj známy Prius. Elektromotor je v tomto prípade spriahnutý s benzínovým spaľovacím motorom s objemom 1.8 litra. Zdrojom energie aj naďalej ostávajú NiMH akumulátory aj napriek tomu, že v súčasnosti ponúkajú Li-Ion zásobníky podstatne väčšiu kapacitu a aj životnosť. Dôvod je prozaický, a tým je cena. Použitím Li-Ion batérii by sa podľa vyjadrení automobilky Prius HSD predražil, a tak by sa mohol pre zákazníkov stať nezaujímavým.

Každopádne som veľmi zvedavý, akú cenovú politiku zvolí automobilka pri tomto modeli. No keď vezmem do úvahy príspevky, ktoré krajiny západnej Európy prispievajú na kúpu hybridných automobilov  Toyota Prius HSD by sa mohla stať veľmi zaujímavou kúpou.

Tagged with:
 

Pridaj komentár