Myslím, že ani z ďaleka nie som jediný človek na tejto zemi, ktorý sa po zverejnení správy o tom, že Toyota plánuje vyrábať hybridnú verziu modelu Auris, zamýšľal nad tým, aký má vlastne tento hybrid význam. Vzhľadom na to, že Auris HSD bude využívať osvedčenú techniku Priusu tretej generácie sa môže jednať o dva modeli, ktoré si môžu navzájom konkurovať. Na druhej strane, Toyota sa netají ambíciami postupne zaviesť hybridný pohon do všetkých súčasne vyrábaných modelov tejto značky. Týmto krokom by táto japonska automobilka výrazne dopomohla k celkovému šíreniu vozidiel vybavených hybridným pohonom.


V súčasnosti teda môžeme aj na našom trhu privítať v poradí už druhé hybridné vozidlo vyrábane pod značkou Toyota. Ako som spomenul, Auris HSD zdiela techniku s Priusom. Základom hybridného pohonu HSD (Hybrid Synergy Drive) je 1.8 litrový štvorvalec (VVT-i) ponúkajúci výkon 73kW (99 koní) a krútiaci moment 142Nm. Samozrejme, týmto sa zloženie hybridného pohonu ani z ďaleka nekončí. Spaľovaciemu motoru totiž asistuje synchrónny elektromotor s permanentným magnetom produkujúci výkon 60kW(82 koní) a krútiaci moment 207Nm.


Ako som spomínal, Auris HSD prichádza už aj na Slovensko. V ponuke bude od začiatku v troch stupňoch výbavy a to Luna, Sol a Lux. Základ celej ponuky tvorí verzia Luna, ktorej cena začína na sympatických 20 950 eurách. Na opačnej strane ponuky bude stáť verzia Lux za cenu 24 050 eur, ktorá v sebe zahŕňa také vychytávky ako cúvaciu kameru či bezklúčové odomykanie. Pre porovnanie základná cena Priusu sa pohybuje na hranici 26 000 eur. Rozdiel necelých 6 000 eur nakláňa misky váh jednoznačne v prospech Aurisu a to aj napriek tomu, že sa jedná skoro o identické vozidlá. Dokonca si dovolím tvrdiť, že jazda v Aurise by mohla byť príjemnejšia ako v Priuse. Precalen úspora tlmiacich materiálov v Aurise nebola tak rozsiahla (ak vlastne nejaka bola), ako v Priuse.


Sám som zvedavý na to, ako si hybridný Auris povedie na našom trhu. V prospech hybridnej verzie hraje aj fakt, že v porovnaní s bežnými verziami, ktoré sú poháňané spaľovacími motormi sa nebude jednať o najdrahšiu verziu.

Tagged with:
 

Pridaj komentár