Po 9. mesiacoch prác predstavila spoločnosť Gordon Murray Design prototyp dvojsedadlového roadstera TEEWAVE AR.1, poháňaného elektrickou trakciou. Elektromobil vznikol v spolupráci so spoločnosťou Toray Industries. Prototyp sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, nízkym ťažiskom a geometriou zavesenia kolies. Podvozok typu monocoque a karoséria je vyrobená z uhlíkových vlákien a doplnená o hliníkový pomocný rám. Predná časť je špeciálne navrhnutá, aby splňovala všetky požiadavky na ochranu posádky pri náraze. Elektromobil, ktorý má rozmery 3975 x 1765 x 1154 mm ( d x š x v ), rázvor náprav 2610 mm a batožinovým priestorom s objemom 200 L je vybavený trakčným pohonom a zásobníkom elektrickej energie pochádzajúcich z elektromobilu i-MiEV. Trakčný elektromotor, ktorý poháňa zadnú nápravu pomocou jednostupňového prevodu ponúka výkon 47 kW a krútiaci moment 180 Nm. Energiu čerpá zo zásobníka elektrickej energie na báze lithium-ion s hmotnosťou 240 kg, napätím 330V a kapacitou 16 kWh. Zásobník energie môže byť nabitý z klasickej siete za 6 hodín.

Športový charakter elektromobilu umocňujú kolesá z ľahkých zliatin obuté pneumatikami vpredu 175/55R16 a vzadu 225/45R17. Prístrojová doska ako je to u roadstera bežné, sa vyznačuje jednoduchosťou a prehľadnosťou. Elektromobil s nízkou hmotnosťou 850 kg ( vrátane zásobníka energie ) má uvádzanú max.rýchlosť 147 km/h, zrýchlenie z 0 – 100 km/h za 11,4 s a dojazd ( NEDC cyklus ) 186 km.

TEEWAVE AR.1 je ukážkou toho, že ekologické vozidlo nemusí mať veľkú hmotnosť a jeho jazdné parametre dosahujú zaujímavé hodnoty, o tom poslednom nás elektromobil presvedčuje neustále

Tagged with:
 

Pridaj komentár