Na nedávno prebiehajúcom autosalóne vo Frankfurte sa snáď ani nenašla automobilka, ktorá by vo svojom stánku nepredstavila aspoň jedno  “zelené auto “. Medzi nimi nemohol chýbať ani zástupca snáď najmenších vyrábaných aut na svete, Smart. Úplné prvý elektromobil tejto automobilky bol predstavený už v roku 2007. Tento model sa ale nikdy nedostal do voľného predaju, pretože išlo iba o skúšobnú prevádzku 100 kusov, ktorých majiteľov si vybrala automobilka.

Nebyť zeleno-bieleho sfarbenia, tak len veľmi ťažko zistíte, či sa jedná o benzínovú, alebo elektrickú verziu.  Podľa konštruktérov Smartu Electric  sa na celkovej koncepcii auta zmenilo len minimum. Elektromotor je umiestený tradične ako spaľovací motor, teda vzadu. Batérie do Smartu dodáva firma Tesla Motors  a má kapacitu 14kWh. Keďže Daimler  vlastni 9.1% podiel v Tesla Motors, možno očakávať, že batérie tejto firmy sa budú  postupne  objavovať vo všetkých elektromobiloch tohto koncernu. Tento zásobník je umiestnený  na podlahe pod prednými sedadlami, čo je najbezpečnejšie miesto celého vozidla. Výrobca uvádza dojazd na plne nabité akumulátora až 120km, čo bohato postačuje na každodenné jazdenie po meste. Po 3 hodinách nabíjania  umožňujú batérie autu dojazd 40km. Čas potrebný na plné nabitie akumulátora by nemal presiahnuť 9 hodín. Smart možno nabíjať z bežnej sieťovej zásuvky elektrickej siete. Hlavne v západnej Európe sa už začalo s výstavbou týchto “ čerpacích staníc“, ktoré sa nápadne podobajú na parkovací automat. Plné nabitie by nemalo prekročiť cenu 2 eura.

Teraz k samotnému srdcu Smarta. Tým je elektromotor, ktorý produkuje výkon  30kw (40 hp). Nie je to veľa, no treba si uvedomiť, že elektromotor ponúka krútiaci moment od nulových otáčok, na rozdiel od spaľovacieho motora, ktorého krútiaci moment rastie s otáčkami. Spomínaný motor ponúka krútiaci moment 125 Nm, čo je skoro rovnako ako má jeho benzínový súrodenec. Práve spektrum využiteľných otáčok zapríčinilo,  že Smart Electric ma iba jeden stály prevod. Aj napriek menšiemu výkonu a absencii prevodovky sa dokáže tento drobec dostať z 0 na 100km/h za úctyhodných 6.5 sekúnd.

Prvý Smart by mal opustiť brány fabriky vo Francúzskom Hambachu už v polovici novembra tohto roku. Predaj bude najprv smerovať do Berlína, kde už je postavená sieť elektrických staníc. Postupne sa budú dostávať do ostatných krajín západnej Európy. Tak isto je plánovaný export do  USA kde majú elektromobily veľké úľavy na poplatkoch. V roku 2012 by už nemal byť problém si objednať Smart Electric u každého autorizovaného predajcu Smart.

 

Pridaj komentár