Mnohí z vás určite registrujete blížiaci sa autosalón v Ženeve, ktorý patri medzi tie najvýznamnejšie na svete. Tak ako to býva zvykom, väčšina výrobcov si na tento autosalón prichystala hneď niekoľko svetových premiér. Popri svetových výrobcoch sa však nájde miesto aj pre menšie automobilky, ktoré sa snažia preraziť rôznymi spôsobmi. Samozrejme v dobe, keď svetom hýbu hybridy, elektromobily je úplné prirodzené že tieto malé automobilky sa snažia preraziť na tomto poli.

 Medzi tieto mini-automobilky patrí aj Protoscar. Jedná sa o malú švajčiarsku firmu, ktorá sa chystá predstaviť Ženeve svoj elektromobil LAMPO2. O pohon tohto vozidla sa starajú dva elektromotory, ktoré spolu ponúkajú výkon 261kW (350 koní). Tie poháňajú kolesá obidvoch náprav a aj vďaka tomu dokáže tento elektromobil zrýchliť z 0 na 100 km/h za 5 sekúnd. Ručička tachometra sa zastaví na hodnote rovných 200 km/h. O energiu, ktorú elektromotory na svoju prevádzku potrebujú, sa starajú lithium-iontové batérie s kapacitou 30Kwh. Pri prezeraní týchto údajov ma zarazila hmotnosť tohto vozidla, ktorá sa vyšplhala až na hodnotu 1580 kg, čo je pre karosériu malého roadsteru pomerne veľa.

Údaje sú viac než zaujímavé, no výrobca je hrdý hlavne na spôsob dobíjania tohto elektromobilu. Batérie sa totiž môžu z malej časti dobíjať aj zo solárnych panelov, ktoré sú umiestnené v zadnej časti vozidla. Mimoriadne zaujímavé je však dobíjanie z vysoko výkonných dobíjacích staníc, ktoré podľa výrobcu dokážu za 10 minút nabiť batériu na dojazd 100 kilometrov. Celý elektromobil je postavený na tej istej platforme ako Opel GT či Pontiac Solstice. Dizajn ako taký je čisto vec vkusu a názoru a preto nevenujeme dizajnu v našich článkoch pozornosť. Musíte uznať, že hlavne u niektorých elektromobilov by to bolo minimálne ešte na jeden článok. Ja len proste nechápem, prečo musia niektoré elektromobily vyzerať, ako keby ich niekto navrhoval za trest

Tagged with:
 

Pridaj komentár