Na tohtoročnej výstave Intermot v nemeckom Kolíne predstavila poľská fa Romet, ktorá sa špecializuje na elektrické skútre a motocykle, prototyp malého elektromobilu Romet 4E. 4E v názve symbolizuje – Electric, Economic, Ecologic, Easy – čo sa dá preložiť ako elektrický, ekonomický, ekologický, ľahký. 

Rozmery elektromobilu 2450 x 1400 x 1430 mm ( d x š x v ) ho predurčujú hlavne na prevádzku po preplnených mestských uliciach. O tom, že pri parkovaní v úzkych mestských uličkách nebude mať problém, umocňuje krátky rázvor náprav 1620 mm a rozchod kolies 1250 mm. Zadné dvere sú vybavená pomerne širokým zadným sklom.

Karoséria sa vyznačuje jednoduchými líniami, krátkym predným previsom, skoro rovným čelným sklom, širokými bočnými dverami a efektným rozšírením blatníkov. Pod prednou kapotou sa nachádza dvojica BLDC trakčných elektromotorov s menovitým napätím 60 V alebo 72 V a výkonom 2 x 2 kW. Elektromobil je
vybavený zásobníkom elektrickej energie na báze olovo alebo lithium-ion s kapacitou energie okolo 10 kWh a hmotnosťou ca 100 kg.

Interiér elektromobilu charakterizuje jednoducho riešená prístrojová doska, ktorá sa obmedzila len na stredovú konzolu. Pred vodičom sa nachádza len volant. Elektromobil Romet 4E je určený na prepravu dvoch pasažierov.

Podľa zverejnených informácií má elektromobil hmotnosť 349 kg ( bez zásobníka energie ), dosahuje max.rýchlosť 45 km/h a energia zásobníka by mala zabezpečiť dojazd okolo 100 km. Jeho cena by sa mala pohybovať v rozsahu 6 000 – 7 000 Euro. Podobné vozidlá bývajú zaradené do kategórie AM ( mopedy ) alebo B1 a preto ich môžu využívať osoby, ktoré dosiahli vek  14.rokov. Dobrou správou pre našich hlavne mladých motoristov je, že s výrobou by sa malo začať už na budúci rok, ale zlou že hlavná produkcia bude smerovať na západné trhy.

V jeho prípade ide o zaujímavý počin, jednoduchá konštrukcia, malé rozmery, ekologická pohonná jednotka a pomerne nízka cena umocňujú presadzovanie podobných elektromobilov na cesty vo veľkých mestách.

 

Pridaj komentár