pg-elektrus

PG Elektrus Elektrický žralok

Pred pár dňami bol v Berlíne predstavení športový e-roadster PG Elektrus. Neskôr sa v tlači sa objavili prívlastky ako – elektrické kladivo, sado – mäso na kolesách, diabolsky smejúci sa žralok a pod. Pohľad na jeho karosériu nenechá nikoho na pochybách, že tento elektromobil vychádza podobne ako Tesla Roadster z vozidla Lotus Elise. V prípade PG Elektrus nejde len o čistokrvný športový elektromobil s nadpriemernými jazdnými vlastnosťami, ale aj o syntézu sofistikovaného dizajnu a spoľahlivej špičkovej technológie. Hovorí sa o ňom ako o dôstojnom nástupcovi legendárnej „ Phoenix Cobry „. Oproti Elise je síce o pár centimetrov dlhší a širší, ale vnútrajšok svojimi rozmermi nenechá nikoho na pochybách, že vychádza z Lotusu. Strechu je možné odložiť. Predok sklolaminátovej karosérie je kombináciou vozidiel Fisker Karma a LED svetlometov z Maserati Granturismo a zadná časť vyvrchoľuje zaujímavým dizajnom.

Jednoduchosť a priamočiarosť dizajnu karosérie zabezpečujú nízke nároky na údržbu. Podvozok pochádzajúci z vozidla Elise je pochopiteľne vybavený posilovačom riadenia a ABS. Pohon zadnej nápravy zabezpečuje trakčný elektromotor s uvádzaným výkonom 200 kW a krútiacim momentom 350 Nm. Vodič uprednostňujúci športovú jazdu, si môže vybrať prepínaním medzi automatickou alebo 6-st. mechanickou prevodovkou. Trakčný elektromotor čerpá energiu zo zásobníka s hmotnosťou 200 kg, ktorý je umiestnený za sedadlami. Zásobník energie je možné nabiť z klasickej 220 V zásuvky za 8hod, z 380 V zásuvky za 4 hod. a podľa zverejnených informácií s využitím rýchlonabíjačky za 20 minút.

Pre umocnenie pocitu zo športovej jazdy je e-roadster vybavený zvukovým systémom, ktorý napodobňuje buď zvuk motora V8 alebo F1. V zadnej časti sú umiestnené solárne panely slúžiace pre potreby palubnej siete a svetiel. Na stredovej konzole palubnej doske je použitých niekoľko kovových prepínačov, s akými sa môžeme stretnúť len v letectve a kozmonautike. Na obrázku je možné vidieť za radiacou pákou červený kryt, ktorý chráni tlačidlo Štart.

Podľa zverejnených informácii športový e-roadster PG Elektrus s uvádzanou hmotnosťou 900 kg dosahuje max.rýchlosť 300 km/h, ktorá je však elektronicky obmedzená len na 250 km/h a  zrýchlenie z 0 – 100 km/h pod 3 s. Energie zásobníka zabezpečuje dojazd 350 km a pri jazde v mestskej prevádzke pri využití max.zrýchlenia a brzdenia len 200 km.

Elektromobil by sa mal vyrobiť v počte len 667 ks pri uvádzanej cene 285 600 Euro. Podľa neoverených kuloárnych správ prvým vlastníkom športového e-roadsteru PG Elektrus by mal byť Brat Pitt.

 

Jedna myšlienka na “PG Elektrus Elektrický žralok”

Pridaj komentár