Opel zaživa v poslednom období obrovský boom, za ktorý môže vďačiť predovšetkým svojim novým modelom. Za naštartovanie automobilky Opel možno považovať model Insignia, ktorý patrí medzi najlepšie autá svojej kategórie. Popri tom, čo táto nemecká automobilka začala postupne obnovovať všetky svoje modely (Astra, Meriva), ktoré, musíme povedať, sa po dizajnovej stránke veľmi vydarili, automobilka predstavila aj úplne nový model Ampera. Ako niektorí z vás správne tušia, jedná sa o hybrid. Nie je tajomstvom, že Ampera je vlastne európskou verziou Chevroletu Volt, ktorý sa bude predávať v Amerike.

Nie je teda prekvapením, že pod kapotou nájdete presne tú istú pohonnú jednotku, ako má spomínaný Volt. Základ teda tvorí elektromotor s výkonom 111kW a krútiacim momentom 370 Nm, ktorý je dostupný v celom spektre otáčok. To postačuje na maximálnu rýchlosť na hranici 160km/h. Ampera dokáže čisto na zásoby, ktoré čerpá z Li-Ion batérií s kapacitou 16kWh prejsť 60 kilometrov.

Po odjazdení 60 kilometrov sa rozbehne málo objemový motor, ktorý slúži iba ako generátor. Tento motor dokáže spaľovať ako benzín, tak etanol E85. Podľa hodnôt uvádzaných výrobcom sa maximálny dojazd Ampery vyšplhá tesne nad hranicu 500 kilometrov.

Kvality Ampery sa automobilka rozhodla prezentovať pomerne netradične. Vystavovaný kus, ktorý môžete vidieť na fotografiách z Ženevského autosalónu, prišiel na autosalón po vlastných až z fabriky v Russelsheime. Jednalo sa o prvý vyrobený prototyp, ktorý na výstavisko odšoféroval sám riaditeľ automobilky Opel, Nick Reilly . Podľa jeho slov automobilka vynaložila maximálne úsilie na to, aby sa Ampera začala sériovo vyrábať do konca roku 2011.

Tagged with:
 

Pridaj komentár