Nissan Leaf vyhral Green Car Vision award

Na práve prebiehajúcom autosalóne vo Washingtone bolo na pláne odovzdávanie významného ocenenia Vision Award. Do prestížnej ankety za mohli zapojiť iba automobily, ktoré šetria naše životné prostredie. Na prekvapenie všetkých toto ocenenie dostal elektromobil, ktorý ešte ani poriadne neuzrel svetlo sveta! A to už je čo povedať, keď dokázal poraziť súperov ako Coda Automotive, Ford Focus BEV, Mercedes Benz F-Cell ( ktorý bol považovaný za favorita) a v USA stále populárnejšiu Toyotu Prius.

Krátko po prevzatí tohto významného ocenenia Nissan uskutočnil krátku tlačovú besedu. Na tej Nissan zverejnil predbežný počet ľudí, ktorý sa zaregistrovali do zoznamu čakajúcich na Nissan Leaf. Ten sa vyšplhal na cifru 38.000 ľudí! Čo je prinajmenšom zarážajúce, lebo aj tie najoptimistickejšie prognózy očakávali záujem maximálne 20.000 ľudí. Podľa vyjadrení automobilky túto cifru prekročili len krátko na to, čo registráciu spustili. Ja len pripomeniem, že objem výroby je naplánovaný na 5000 kusov ročne. Čo znamená, že podobne ako pri Mitsubushi, môžeme očakávať zmenu plánu výroby aj pri tejto automobilke.

Nám už len ostáva konštatovať, že Nissan mal pravdu s tým, že plánuje vyrábať elektromobil pre masový trh a to doslovne. Ma sa totiž jednať o prvý cenovo dostupný elektromobil, ktorý sa bude predávať po celom svete. Od samotného predstavenia Nissanu Leaf prešiel skoro rok a pomaly sa schyľuje k jeho uvedeniu na trh. V priebehu niekoľko mesiacov môžeme očakávať zverejnenie cenníkov pre prvé trhy, kde bude Leaf dostupný. Potom sa ukáže nakoľko dostupný bude. :-)

Pridaj komentár