Nissan Leaf šokuje svojou cenou

Tak a je to tu, dlho očakávaný cenník Nissanu Leaf uzrel svetlo sveta. Ale prečo toľké očakávanie pred uverejnením ceny tohto modelu? Odpoveď je jednoduchá. Nissan totiž pri predstavovaní Leafu sľuboval, že cena, s ktorou sa bude predávať bude konkurencieschopná v porovnaní s ostatnými zástupcami rovnakej kategórie, ktorých bude poháňať konvenčný spaľovací motor. Teraz, keď už vieme cenu, treba skloniť klobúk pred Nissanom, pretože čo sľúbili aj splnili. Žiaľ, toto porovnanie je možne spraviť iba v krajinách, kde je predaj elektromobilov či hybridov dotovaný štátom, a tým cena Leafu klesá. Na druhej strane, Leaf sa v krajinách, kde pre elektromobily nie sú vytvorené dostatočné podmienky a zázemie, predávať ani nebude.

Nissan Leaf sme už spomínali v niekoľkých našich článkoch a zakaždým bola hlavným predmetom článku cena. Niet sa čo čudovať, Nissan sa vyjadril, že Leaf má byť prvý elektromobil, ktorý má byť určený pre masy a teda pre väčšinu vás, čitateľov. Ako som spomenul, porovnať cenu by nebolo možné bez toho, aby štát aspoň z časti kúpu elektromobilu nedotoval.  Prvou krajinou, v ktorej sa Leaf bude predávať, bude Holandsko, kde bude stáť približne 33.000 Eur. Je to dosť, no za kúpu elektromobilu sa vám štát odvďačí tým, že vám odpusti cestnú daň, ktorá v tomto prípade nie je malá. Len pre príklad súkromná osoba  počas piatich rokov ušetrí až 6.000 Eur, no v prípade, že ste podnikateľ, môžete ušetriť až 16.000 Euro!

Ďalšími krajinami budú Írsko a Veľká Británia, v ktorých sa predaj spustí súčasne. V oboch krajinách by výsledná cenovka za Leaf nemala prekročiť hranicu 30.000 Eur, a to hlavne vďaka dotácii od štátu, ktorá sa v oboch prípadoch vyšplhala až na 5,000 Eur. Podobná situácia je aj v Portugalsku, kde dotácia na kúpu elektromobilu dokonca presahuje spomínanú hodnotu.

Ku nám by sa mal Nissan Leaf dostať začiatkom roka 2012, no ani to nie je istá vec. Nissan totiž uzatvára zmluvy s každou krajinou, v ktorej sa má tento elektromobil predávať. Dôvodom je chýbajúca infraštruktúra, o ktorej vybudovanie ručí sám štát v momente, keď túto zmluvu podpíše.

Pridaj komentár