Blížiaci sa Ženevský autosalón ma na svedomí azda najviac svetových premiér na svete spomedzi všetkých významných autosalónov na svete. Aj napriek tomu, že Ženevský autosalón nepatrí rozlohovo medzi najväčšie svojou tradíciou (tohto roka sa uskutoční už 81.ročník) a charakterom ho mnoho automobiliek vníma ako jedno z najdôležitejších podujatí automobilového sveta. Svedčí o tom aj množstvo svetových premiér, ktoré sa behom tohto autosalónu odohrajú. Nás môže ale tešiť, že čoraz väčšie množstvo týchto premiér sa bezprostredne týka hybridných či čisto elektrických vozidiel. Nehovoriac a nespočetne veľkom počte konceptov hybridných či elektrických vozidiel.

Jednú zo svojich noviniek na ženevskom autosalóne predstaví aj anglická automobilka Land Rover, ktorá predstaví svetu koncept hybridného SUV nezvaného Range_e. Na počudovanie bude hybridný systém skombinovaný s dieselovým motorom TDV6. Prečo na počudovanie? Angličania totiž patria medzi krajiny, kde je odpor voči nafte azda najväčší v Európe a aj napriek pokročilej technológii súčasných dieselových motorov je v anglicku stále väčší dopyt po benzínových motorch. Technológiami nabitý „Range_e“ je jedným z funkčných prototypov, ktorých vývoj v súčasnosti prebieha v dizajnovom a konštrukčnom centre spoločnosti Land Rover vo Veľkej Británii.

„Range-e“ vychádza z modelu Range Rover Sport a využíva 3,0-litrový vznetový motor TDV6 s osemstupňovou automatickou prevodovkou ZF. Paralelný hybridný systém s technológiou dobíjania „plug in“ umožňuje tomuto luxusnému SUV jazdiť aj na čisto elektrický pohon. „Range_e“ je prvý Land Rover s pohonom všetkých kolies, ktorý vypúšťa do ovzdušia iba 89 g/km CO2.

 

Pridaj komentár