Myslím, že väčšina z vás bude so mnou len súhlasiť, keď napíšem, že značka Morgan patri k tradičným anglickým výrobcom áut. Budme úprimní, automobily vyrobené pod touto značkou vždy určitým spôsobom vytŕčali z davu. Dizajn pripomínajúci ten, na ktorý si už len matne spomíname zo 40 rokov minulého storočia, sa snaží táto automobilka stále zachovať. O to väčším prekvapením bude, keď pod kapotou takéhoto auta nájdeme hybridný systém.

Presne tak, automobil, pri ktorom si automaticky vybavím Cruellu Devil má v budúcnosti disponovať hybridným pohonom. Najskôr však zablúdime do histórie. Prvý Morgan LifeCar bol verejnosti predstavený v roku 2008 na Ženevskom autosalóne, kde sa elektrický pohon napájal na palivové články. Celý projekt LifeCar bol spustený už pred vyše štyrmi rokmi a na vývoji sa podielali spolu s Morganom dve univerzitné firmy Linde AG a QinetiQ. Ak ste si mysleli, že s daným prototypom sekli a nechali ho zapadnúť prachom, boli ste na omyle. Vývoj pokračoval ďalej a v súčasnosti môžeme vidieť na fotografiách už druhú evolúciu tohto prototypu pod názvom LifeCar 2. Treba však povedať, že súčasná verzia už naberá reálne kontúry a podľa vyjadrení automobilky má veľmi blízko k automobilu, ktorý by mohol byť v budúcnosti vpustený do sériovej výroby.

Teraz k samotnému hybridnému pohonu. Ten má tentokrát kombinovať elektrický pohon spolu s dieselovým motorom. Výkon celej sústavy zatiaľ nie je známy. Známy je však dojazd. Ten sa vďaka 75 litrovej nádrži vyšplhal až neskutočných 1600 kilometrov. To nám po ľahkom prepočte dáva spotrebu približne 4.7 litra nafty na 100 kilometorv. Pri predpokladanej váhe okolo 800 kilogramov sa ani niet čomu čudovať. Morgon Lifecar 2 má byť full-hybrid a čisto na elektrickú energiu by mal prejsť približne 25 kilometrov. Samozrejme, celé auto bude vyrobené s recyklovateľných materiálov. Morgan sme odjakživa radili medzi športové značky, a tak použitie dieselového motoru možno považovať za prekvapenie. Aj napriek tomu Morgon LifeCar 2 nebude ponúkať desivé zrýchlenie z 0 na 100 km/h. Zrýchlenie 7 sekúnd bude patriť medzi tie podpriemernejšie medzi športovými autami. No napriek tomu plánovaná cena bola aspoň pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Produkčnú verziu tohto automobilu si budete totiž môcť dopriať už za 40 000 libier. Čím to je, že takéto hybridné auta vždy prekvapujú svojou cenou? Podľa vyjadrení automobilky Morgan, LifeCar 2 by sa mohla dostať do výroby v roku 2013 po uvedení modelu Eva Gt.

Tagged with:
 

Pridaj komentár