mahindra-halo

Mahindra Halo electric

Na tohtoročnom 2014 Indian Auto Expo v New Delhi okrem iných elektromobilov predstavila divízia elektromobility MAHINDRA REVA indickej spoločnosti Mahindra & Mahindra (M&M) koncept športového elektromobilu s jednoduchým názvom HALO Electric. Je vcelku pochopiteľné, že väčšina výrobcov elektromobilov sa sústreďuje na kompaktné hatschbacky, sedany či mestské elektromobily. A tí, ktorí

neváhajú utratiť za elektromobil viac finančných prostriedkov, tí si kúpia Teslu alebo nejaký superšportový plug-in hybrid. Ale tí, čo chcú niečo iné a hlavne vzrušujúce sú ako sa niekedy hovorí zatiaľ „ponechaní v chlade „ Elektromobil HALO Electric je svojimi rozmermi podobný konceptu Honda S660.

Styling je aspektom, ktorý môže zabezpečiť najväčšiu pozornosť a preto spoločnosť spolupracovala so svetovo uznávanými spoločnosťami v oblasti automobilového dizajnu akými sú nepochybne Pinninfarina a Bertone. Aj keď v bočnom profile pôsobí tak trochu prikrčeným dojmom, v prednej časti môžeme naopak nájsť niečo viac napr. z modelu Jaguar F – typ Coupé a vzadu z modelu Lexus IS.

Celkový dojem z elektromobilu umocňujú pomerne veľké kolesá. Aj keď samotný dizajn karosérie nie je taký radikálny alebo agresívny, na aký sme u športových vozidiel zvyknutý, konštruktéri spoločnosti zámerne zvolili vyrovnanejší a konvenčný tvar pre vytvorenie obrazu praktickosti. V prípade tohto elektromobilu ide o dvojdverový dvojmiestny športový elmobil.

Na palubnej doske zaujme veľký dotykový tablet na stredovej konzole, na ktorom sa zobrazujú rôzne funkcie elektromobilu v reálnom čase a zároveň slúži aj ako multimediálny prehrávač. Posádka využíva ergonomické športové sedadlá. Dá sa predpokladať, že v prípade sériovej verzie dôjde k určitým zmenám v dizajne, ale niektoré prvky možno zostanú.

Podľa zverejnených informácií pohon zabezpečuje trakčný elektromotor s výkonom 105 kW a energiu čerpá z vysokokapacitného zásobníka elektrickej energie na báze lithium-ion vraj podobného tomu aký využíva Tesla. Elektromobil má dosahovať max.rýchlosť 160 km/h a zrýchlenie z 0 – 100 km za 8 sekúnd. Energia zásobníka má zabezpečovať dojazd 200 km. Jeho produkčná verzia by mala byť pripravená do začiatku roku 2016, dovtedy bude spoločnosť pracovať na vylepšení pohonného ústrojenstva aj konečného dizajnu, pričom odhadovaná cena by sa mala pohybovať v rozsahu 48 000 – 56 000 USD.

„Chceme vyjadriť, že Halo nie je len športové vozidlo, ale tiež vozidlo pre každodenné používanie, ktoré je možné ľahko získať a ovládať“, uvádza zdroj v Mahindra REVA.

Pridaj komentár