Na tohtoročnom Detroit Auto Show predstavila spoločnosť Saba Motors zaujímavý prototyp elektromobilu Carbon Zero roadster, ktorý nezaprie svoju podobnosť s Audi TT Roadster. Aj keď neboli k dispozícii podrobnejšie informácie o elektrickom roadstery, niektoré sa podarilo zistiť. Tento dvojsedadlový elektrický roadster má hliníkový podvozok, na ktorom je ľahká karoséria z uhlíkových vlákien. Interiér sa nevyznačuje futuristickými prvkami, ale účelnou jednoduchosťou. Vodič nemusí svoju pozornosť venovať rôznym displejom, len si vychutnáva radosť z jazdy.


Z uverejnených obrázkov je vidieť, že roadster nemá bočné dvere a tak sa nastupovanie podobá nastupovaniu do pretekárskeho vozidla F1. Pohon zadnej nápravy je zabezpečený trakčným elektromotorom pravdepodobne s max. / menovitým výkonom 82/60 kW a max./ menovitým krútiacim momentom 325 / 200 Nm. Energiu čerpá zo zásobníka elektrickej energie na báze lithium-ion pravdepodobne s menovitým napätím 320 V. Zásobník je zložený zo 112 článkov, ktoré sú umiestnené v dvoch blokoch umiestnených pred zadnou nápravou.


Nápravy sú vybavené kotúčovými brzdami, hliníkovými diskami a nízkoprofilovými pneumatikami. Elektrický roadster s pohotovostnou hmotnosťou ca 860 kg dosahuje max.rýchlosť 168 km/h a zrýchľuje z 0-100 km/h za 5,1 s. Podľa zverejnených informácií energia zásobníka má zabezpečiť elektromobilu dojazd 190 v meste a 220 km na diaľnici. Cena elektrického roadstera ešte nie je stanovená, ale podľa spoločnosti by sa mala pohybovať okolo 40 000 USD.


Ďalší príklad toho, ako sa dá automobil s ekologickou pohonnou sústavou spropagovať.

 

Pridaj komentár