Švédska firma, ktorá sa preslávila hlavne stavbou tých najrýchlejších a najexotickejších superšportov, ktoré si môžete v súčasnej dobe zakúpiť, prišla ukázať na tohtoročný Ženevský autosalón model, ktorý v jej histórii nemá obdoby. Veď uznajte Koenigsegg, v ktorom sa majú pohodlne odviesť až štyri osoby bez toho, aby spálili čo i len kvapku benzínu, je niečo, čo v podaní tejto značky nepoznáme. Čo je však veľmi podstatné, Koenigsegg sľubuje, že aj napriek týmto vlastnostiam sa bude môcť ich nový model porovnať s hociktorým športovým automobilom vyrábaným v súčasnosti.

Zaujímavé, no nakoľko reálne? V tomto smere Koenigsegg vyhlasuje, že sa nejedná o koncept a upozorňuje na to, že už je len otázkou času, kedy sa model Quant začne sériovo vyrábať. A čo má vlastne tento elektromobil poháňať? Bude to dvojica elektromotorov produkujúca výkon až 382 kW (500 koní) a krútiaci moment 715 Nm. Aby toho nebolo málo, motory spolu vážia iba skromných 140 kg. Tieto hodnoty postačujú na to, aby sa 1780 kilogramov ťažký elektromobil rozbehol z 0 na 100 km/h za 5.2 sekundy! Aj tieto hodnoty potvrdzujú odvážne tvrdenia automobilky o tom, že sa má vlastne jednať o štvormiestny superšport.

Konštruktéri firmy Koenigsegg dobre vedia, že keď chcú aby nový model dosiahol úspech, potrebujú aby Quant svetu predstavil niečo nové, čo ešte nikto neponúka. O to sa postarala nová technológia vyvinutá firmou NLV Solar. Tá poskytla Quantu fotovoltaickú fóliu, ktorá pokrýva karosériu celého Quantu. Jedná sa o technológiu využívajúcu solárnu energiu na dobíjanie akumulátorov. V praxi to znamená asi toľko, že okrem jazdy v noci sa bude môcť Quant dobíjať takmer nepretržite. A teraz sa držte. Kompletné nabitie akumulátorov ma trvať maximálne 20 minút, pričom na plné nabitie by sa malo dať prejsť až 500 kilometrov!

Tak a teraz mi netvrďte, že by ste neboli radi, keby vám takéto “zelené“ auto parkovalo v garáži.

http://www.youtube.com/watch?v=kWktl_3gj60

 

Pridaj komentár