Na prebiehajúcom autosalóne v Soule automobilka KIA ako domáca značka predstavila nový koncept elektromobilu Naimo. Už sme si zvykli, že pri rôznych konceptoch je niekedy problem usúdiť do akej kategórie spadajú. Tento koncept by mal spadať konkrétne do kategórie kompaktných automobilov, čo potvrdzujú aj rozmery, ked dĺžka dosiahla 3890mm a širka 1844 mm. Kolesa umiestnené v rohoch karosérie naznačujú, že aj napriek tomu, že sa jedná o elektromobil jeho jazdné vlastnosti by mohli patriť k tým lepším. Výrazne tvarované črty Naima (názov štúdie je odvodený od korejskeho slova vystihujucého hranatosť) nakoniec zvýrazňujú aj obrie, až 20 palcové kolesá, ktoré sú samozrejme obuté do kolies nízkym valivým odporom.

Elektrický pohon v tomto prípade tvorí elektromotor s výkonom 80 kW (109 koní) a krútiacim momentom 280 Nm. Ten čerpá energiu s Li-Pol akumulátorov, ktoré predstavujú kapacitu 27 kWh. Spomínané zásobníky energie sú umiestnené pod podlahou batožinového priestoru. Daná kapacita postačuje na to, aby Naimo prešiel na jedno nabitie 200 kilometrov, pričom plné nabitie akumulátorov by nemalo trvať dlhšie ako päť a pol hodiny. Akumulátory je možné dobíjať aj takzvaným rýchlonabíjacím režimom počas ktorého sa nabije akumulátor na 80% svojej kapacity za približne 25 minut.

Špecifické je riešenie interiéru do ktorého sa dostanete prostredníctvom štyroch dverí ktoré sa otvarajú do protismeru jazdy. Teda za predpokladu že necúvate :-) Užitočné informácie sú vodičovi premietané na farebnom dotykovom displeji pričom na zobrazenie tých najdôležitejších údajov sa využíva premietanie na čelne sklo.

 

Pridaj komentár