Jazda elektromobilom Nissan Leaf

Chceli by ste si vyskúšať jazdu elektromobilom Nissan Leaf ? Nech sa Vám páči, elektromobil je tu pre Vás. Vyskúšajte si „virtuálnu“ jazdu na tomto zaujímavom elektromobile. Ponorte sa do „ sveta ilúzie „ a užite si tento film.

Prichádzam k elektromobilu, ktorý mám zaparkovaný pred garážou.


Chytám sa kľučky a otváram predné vodičove dvere.

Postupne si sadám za volant do pohodlného anatomicky tvarovaného sedadla. Všetko okolo mňa má jasnú farbu, vonia novotou a moje srdce zvyšuje obrátky. Pohodlne sa usadím, zapínam bezpečnostný pás a ruky opatrne kladiem na široký veniec volantu.

Jemne stlačím tlačíko vpravo od volantu, kde sa zvykne nachádzať spínacia skrinka. Postupne sa „ zobúdzajú“ všetky kontrólne prístroje nachádzajúce sa za volantom a na stredovom panely.


Horný úzky panel nad volantom ma informuje o aktuálnej rýchlosti v strede, napravo zhora o čase a teplote a vľavo je indikátor eco jazdy. Za volantom sa nachádza veľký display, ktorý mi podáva informácie o teplote zásobníka elektrickej energie vľavo, stupni nabitia zásobníka a odhadovaný dojazd vpravo, hore je indikátor výkon t.j. koľko šťavy je dodávané trakčnému motoru. Pod ním sa mi zobrazujú údaje o odhadovanom dojazde, čase ktorý som na ceste a akú vzdialenosť som už prešiel.

Hľadám radiacu páku, ale namiesto nej nachádzam joystick, ktorý sa podobá na počítačovú „myšku“.



Z ľahkosťou sadne do pravej ruky a zaradím prevod „dopredu“, indikátor signalizuje, aký prevod som zaradil a položím ruku späť na volant.

Elektromobil ticho naberá rýchlosť. Neuveriteľný pocit. Ľudia stojaci v blízkom okolí sa s čudným výrazom pozerajú na elektromobil a čudujú sa, prečo nepočuť zvuk zavýjajúceho motora.

Ja sa nečudujem a len si užívam túto jazdu. Na vhodnom úseku skúšam dosiahnuť maximálnu rýchlosť a ide to tak ľahko. Display na stredovom panely ukazuje hlavné menu.

Navolím si informácie o dojazde, trakčnom motore, klíme, ktorú som si už zapol, prípadne iných systémoch.


Počas jazdy z reproduktorov počúvam príjemnú hudbu, obdivujem krásy okolia a obieham pomalé vozidlá. V spätnom zrkadle vidím čudné pohľady chodcov a cyklistov s otázkou, kde sa tu toto auto zrazu vzalo. Nuž čo, môj elektromobil. Zrazu si uvedomím, že som stratil pojem o čase a hlavne neviem, kde sa nachádzam. Nevadí, však mám zabudovanú navigáciu.

Táto jazda ma uspáva, začínam pociťovať hlad aj smäd a preto by bolo dobré niekde na „pumpe dotankovať “. Nájdem si niečo v najbližšom okolí, výber spôsobov „tankovania„ je široký.

Zastavujem na pumpe, vychádzam z elektromobilu a otváram veko v prednej maske, kde sú prípojky na „ tankovanie „. Vyberiem prípojku zo stojana a zasuniem do prípojky na elektromobile. A teraz aj ja môžem konečne „ dotankovať“.

Po „dotankovaní“ sa vraciam k elektromobilu a tri rozsvietené svetelné indikátory pod čelným sklom oznamujú, že on tiež dotankoval.

Opäť si sadám za volant, naštartujem a pokračujem v ceste domov.

Po príjazde domov nesmiem zabudnúť „ dotankovať „, aby som mal zajtra opäť „ plnú nádrž“. V garáži mám domácu nabíjaciu stanicu.

O aktuálnom stave nabíjania z domácej nabíjacej stanice ma bude informovať všemocný stredový display.

Verím, že ste si užili jazdu s elektromobilom Nissan Leaf.

Pridaj komentár