Indická spoločnosť Tata Motors oznámila, že v marci 2011 uvedie na trh vo vybraných európskych štátoch dva elektromobily. Jedným z nich bude elektromobil Indica Vista EV. Jedná sa o 5-dverový hatchback s rozmermi 3795 x 1695 x 1550 mm ( d x š x v ) a rázvorom náprav 2470 mm. Elektromobil by sa mal najprv objaviť v Anglicku a neskôr budú nasledovať Nórsko, Dánsko a Švédsko.

Palubná doska elektromobilu sa nevyznačuje futuristickým dizajnom a je riešená veľmi jednoducho. Všetky potrebné informácie pre vodiča sú indikované displejom, ktorý je netradične súčasťou stredového panelu. Za volantom sa nenachádza žiadny displej, čo zabezpečuje vodičovi dostatočný výhľad z elektromobilu. V strede dispeja sa zobrazujú napr.údaje o rýchlosti, prejdenej vzdialenosti a zaradenom prevode P, R, N, D. Indikátor na pravej strane informuje o stave nabitia zásobníka elektrickej energie a indikátor vľavo informuje pomocou farebných polí o spôsobe jazdy ( akcelerácia, decelerácia, rovnomerná jazda )

Zadné pomerne široké a vysoké výklopné 5-dvere, ktoré sú po stranách lemované zvislými zadnými skupinovými svetlami, umožňujú prístup do batožinového priestoru, ktorý ponúka využiteľný objem 200 L. Nízko položená spodná hrana tiež prispieva k ľahkému nakladaniu batožiny. Sú vybavené zadným stieračom. Široko otvárateľné zadné bočné dvere umožňujú pohodlné nastupovanie na dve zadné sedadlá.

Pohon predných kolies pomocou jednostupňového prevodu zabezpečuje trakčný elektromotor, umiestnený pod prednou kapotou. Ide o chladený synchrónny trakčný elektromotor s permanentnými magnetmi s hmotnosťou 25 kg, ktorý má k dispozícii menovitý/maximálny výkon 37 kW / 120 kW a menovitý/maximálny krútiaci moment 78 Nm / 170 Nm. Menovité otáčky motora sú 10 000 1/min a max.otáčky 12 000 1/min. V oblasti menovitých otáčok pracuje trakčný elektromotor s účinnosťou 96%. Nad ním sa nachádza menič. Trakčný elektromotor získava energiu zo zásobníka na báze Super Polymer lithium-ion, ktorý je umiestnený pod podlahou medzi zadnými kolesami. Zásobník s menovitým napätím 250V ( 106 Ah ) s kapacitou energie 26,5 kWh má hmotnosť 250 kg. Pod predným sedadlom vo výsuvnej schránke umiestnený nabíjací kábel s konektorom, pomocou ktorého je možné úplne nabiť zásobník z domácej siete 230 V za ca 8 hod.Elektromobil s hmotnosťou 1365 kg dosahuje podľa dostupného prospektu spoločnosti elektronicky obmedzenú max.rýchlosť 105 km/h ( niektoré informácie hovoria až o 128 km/h ) a zrýchlenie z 0 – 100 km/h za 9 s. Energia zo zásobníka umožňuje elektromobilu Indica Vista EV dojazd v kombinovanej prevádzke 160 km a pri konštantnej rýchlosti 60 km/h dojazd neuveriteľných 200 km. Vo výbave elektromobilu nechýbajú autorádio s CD a USB, elektricky ovládané všetky okná, diaľkové centrálne zamykanie, multifunkčné vykurovanie a ventilácia, airbag vodiča a spolujazdca a ABS. Podľa neoficiálnych informácií by sa cena elektromobilu mala pohybovať niekde na úrovni 24 000 Euro ( po odpočítaní dotácie ).

 

Pridaj komentár