Nová Honda CR-Z bola v nezávislých nárazových testoch, podľa novej metodiky Euro NCAP vyhodnotená ako jeden z najbezpečnejších európskych automobilov, čím nadviazala na úspech modelu Honda Insight v rovnakom teste.

V systéme hodnotenia sa organizácia Euro NCAP zamerala na celkové bezpečnostné parametre vozidla a zákazníkom je predkladané ľahko zrozumiteľné a jednoduché hodnotenie. Tento systém berie do úvahy ochranu cestujúcich pri čelnom a bočnom náraze, pri náraze do stĺpu a pri náraze do vozidla zozadu. Ďalej je hodnotená ochrana detí, ochrana chodcov a dostupnosť podporných systémov vodiča. Honda CR-Z dosiahla najvyššie hodnotenie — päť hviezdičiek.

Nový systém hodnotenia, ktorý bol zavedený vo februári 2009, využíva vážené hodnotenie jednotlivých parametrov a berie do úvahy celý rad aspektov a bezpečnostných parametrov vozidiel: hodnotenie ochrany dospelých (50 %), detí (20 %) a chodcov (20 %), dopĺňa hodnotenie dostupnosti bezpečnostných asistenčných systémov (10 %). Aby mohlo byť vozidlo zaradené do hodnotenia, musia byť bezpečnostné asistenčné systémy (v prípade značky Honda sa jedná o systém VSA) súčasťou štandardnej výbavy vozidiel modelového roku 2010 na 90 % trhov 27 krajín EU.


CR-Z je najnovším modelom značky Honda, ktorý obdržal najvyššie hodnotenie. Od zavedenia nového systému hodnotenia Euro NCAP boli testom podrobené 4 ďalšie modely značky Honda: Civic, Accord, Jazz a naposledy Insight. Všetkých 5 modelov získalo hodnotenie 5 hviezdičiek, pričom Honda Insight bola taktiež vyhlásená „najbezpečnejším hybridným vozidlom“ a zároveň sa stala 2. najbezpečnejším testovaným vozidlom za celý rok 2009.

Tagged with:
 

Pridaj komentár