Elektrické vozidlá sú čoraz rýchlejšie a výkonnejšie. Preto sa v poslednej dobe stále viac objavujú na šprintérskych pretekoch.  Elektromotorka Predator, ktorej dizajn má pripomínať známy sci-fi film, sa pokúsila zlomiť svetový rekord v šprinte na štvrť míle (400 metrov) ešte na jar.

Vtedy bola vybavená dvoma batériami z hybridného auta Toyota Prius a 400 metrov zvládla za 12 sekúnd a 40 stotín, pričom rýchlosť v cieli bola 150 km/h. Tieto hodnoty približne zodpovedajú hodnotám, ktoré dosiahla i Tesla Roadster. Pre motocykle to však až tak závratné čísla nie sú, najmä ak ide o excentrický motocykel Predator.

Minulý týždeň sa však Predator vrátil, avšak namiesto batérií z Priusu dodávali energiu jeho motoru lítium – polymérové akumulátory určené pre letecké RC modely. Šprintérsku dráhu v New Yorku prešla tentoraz motorka len za 8,6 sekundy pri konečnej rýchlosti 230 km/h! Vďaka tomu je teraz Predator držiteľom svetového rekordu v kategórii DMC/A (elektrické šprintérske motocykle s napätím batérie do 300V).

Asi pred mesiacom sa však pri šprinte stala nehoda. Jeff „Dice“ Disinger, majiteľ Predatora, totiž nezvládol riadenie a v rýchlosti 208 km/h bokom narazil do zvodidla. Balanc však udržal, no i cez titánom vystužené rukavice utrpela jeho pravá ruka početné zlomeniny. Našťastie sa zotavil dostatočne rýchlo, aby mohol súťažiť znova.

Jeff „Dice“ Disinger by rád výkon svojho motocykla ešte vylepšoval, aby bola z Predatora už budúci rok najrýchlejšia motorka sveta vôbec. Aj tento odvážny projekt ukazuje, že elektrický pohon je pohon dopravy budúcnosti, ktorý je dostupný už dnes.

 

Tagged with:
 

3 Responses to Elektrická motorka Predator zlomila rekord

  1. martin píše:

    a ako ryxlo jazdia klasicke moto dragstery? je tam rozdiel?

  2. Viliam Zmeták píše:

    ak su moje informacie pravdive tak svetovy rekord drzi Larry McBride s casom 5.79s …

  3. Andrej píše:

    Hľadám investora alebo spolupracovníka pre projekt inovatívneho elektrovozidla. altercars@email.cz

Pridaj komentár