Elektromotorka predator

Elektrická motorka Predator zlomila rekord

Elektrické vozidlá sú čoraz rýchlejšie a výkonnejšie. Preto sa v poslednej dobe stále viac objavujú na šprintérskych pretekoch.  Elektromotorka Predator, ktorej dizajn má pripomínať známy sci-fi film, sa pokúsila zlomiť svetový rekord v šprinte na štvrť míle (400 metrov) ešte na jar.

Vtedy bola vybavená dvoma batériami z hybridného auta Toyota Prius a 400 metrov zvládla za 12 sekúnd a 40 stotín, pričom rýchlosť v cieli bola 150 km/h. Tieto hodnoty približne zodpovedajú hodnotám, ktoré dosiahla i Tesla Roadster. Pre motocykle to však až tak závratné čísla nie sú, najmä ak ide o excentrický motocykel Predator.

Minulý týždeň sa však Predator vrátil, avšak namiesto batérií z Priusu dodávali energiu jeho motoru lítium – polymérové akumulátory určené pre letecké RC modely. Šprintérsku dráhu v New Yorku prešla tentoraz motorka len za 8,6 sekundy pri konečnej rýchlosti 230 km/h! Vďaka tomu je teraz Predator držiteľom svetového rekordu v kategórii DMC/A (elektrické šprintérske motocykle s napätím batérie do 300V).

Asi pred mesiacom sa však pri šprinte stala nehoda. Jeff „Dice“ Disinger, majiteľ Predatora, totiž nezvládol riadenie a v rýchlosti 208 km/h bokom narazil do zvodidla. Balanc však udržal, no i cez titánom vystužené rukavice utrpela jeho pravá ruka početné zlomeniny. Našťastie sa zotavil dostatočne rýchlo, aby mohol súťažiť znova.

Jeff „Dice“ Disinger by rád výkon svojho motocykla ešte vylepšoval, aby bola z Predatora už budúci rok najrýchlejšia motorka sveta vôbec. Aj tento odvážny projekt ukazuje, že elektrický pohon je pohon dopravy budúcnosti, ktorý je dostupný už dnes.

 

Autor:

Marek Nemec

Volám sa Marek Nemec. Narodil som sa 26.9.1993 v Skalici. V rokoch 2000 až 2004 som navštevoval 1. základnú školu v Skalici. Po úspešnom, dokončení štvrtého ročníka som úspešne zložil prijímacie skúšky na Gymnázium F.V. Sassinka v Skalici, kde dnes študujem ôsmy rok. Absolvoval som prvý stupeň umeleckej školy vo výtvarnom odbore. Aktívne ovládam anglický a nemecký jazyk. Dokážem pracovať na počítači v programoch Word, Excel, PowerPoint, programoch na úpravu fotografií a tiež v 3D počítačovom editori ZModeler. Som tvorivý, čo využívam najmä pri tvorbe 3D počítačových modelov a maľovaní rôznych obrazov. Vo svojom voľnom čase sa venujem modifikáciám počítačových hier a elektromobilite. V roku 2011 som prestaval moped Babetta 207 na elektrický pohon. S týmto projektom som vyhral 1. Miesto v celoštátnom kole SOČ. Po dokončení strednej školy by som sa chcel dostať na vysokú školu technického zamerania. V budúcnosti chcem pracovať v automobilovom, alebo energetickom priemysle.

3 myšlienky na “Elektrická motorka Predator zlomila rekord”

Pridaj komentár