dragster-sr-37

Electrický dragster SR-37

V tomto roku si motoristický šport pripomenie 50.výročie historicky prvého prekonania rýchlosti 200 mph ( ca 322 km/h ) na ¼ míle. Preto istotne nadšencov motoristického športu a zvlášť dragsterov neprekvapí, že je vyprojektovaný a skonštruovaný dragster, ktorý sa pokúsi prekonať túto rýchlosť. Novinkou však je, že tento dragster SR-37 je poháňaný elektrickou trakciou. Podľa zverejnených informácií by si za volant mal usadnút legendárny “Big Daddy” Don Garlits.

Pohon elektrického dragsteru zabezpečuje šestica 7,5“ jednosmerných trakčných elektromotorov s cudzím vinutím postavené na zakázku spoločnosťou General Electric. Trakčné elektromotory sú zladené na vysoký výstupný krútiaci moment, pričom vnútorné elektroinštalácie a izolácie sú prispôsobené vysokému zaťaženiu. Okrem toho boli motory testované ešte pred montážou do dragsteru.

 

Celý blok s trakčnými elektromotormi je navrhnutý tak, aby každý zo šestice dával výkon 147 kW ( 200 k ). Trakčné elektromotory čerpajú energiu zo zásobníka elektrickej energie na báze lithium-polymer. Zásobník energie s maximálnym napätím 420 V a hmotnosťou necelých 227 kg ( zverejnené údaje ) má produkovať výkon 1500 kW ( 1,5 MW ). Samotný zásobník je zložený zo 4 modulov, po dvoch na každej strane dragsteru. Znie až neskutočne informácia, že zásobník môže byť nabitý a pripravený na ďalšie použitie za menej ako 5 minút.

Celý tím dúfa, že jarné testy začnú čoskoro, čím sa priblížia k cieľu celého projektu – prekonať rýchlosť 200 mph na ¼ míle. Nezostáva nám nič iné, len im držať palce aby im to vyšlo.

Pridaj komentár