e-caterham

Ekologický Caterham

Anglická spoločnosť Caterham Group, známa svojimi športovými roadstermi a v neposlednom rade aj z pretekov F1, predstavila na tohto týždňovej International Motorcycle Exhibition (EICMA) v Miláne okrem iného aj dva dvojkolesové ekologické dopravné prostriedky. Prvý z nich Classic e-bike, ktorý v sebe nezaprie retro štýl motocyklov z r.1920, je poháňaný elektromotorom s výkonom 250 W. Elektromotor je doplnený o 3-rýchlostnú prevodovku Shimano Nexus. Energiu čerpá z 36 V 12 Ah lithiovej batérie Panasonic, ktorá môže byť v prípade potreby doplnená ešte o jednu batériu. Obuté má balónové pneumatiky 26×4, pričom vpredu je kotúčová a vzadu roller brzda. Deklarovaný dojazd e-bike je 40-80 km a max.rýchlosť 25 km/h. Hliníkový rám v žlto-bielo-zelenej farbe je doplnený o „atrapu“ v tvare palivovej nádrže s logom spoločnosti, ktorá slúži ako úložný priestor pre osobné veci alebo pre nabíjačku. Imitácia hlavy valcov v tvare V vkusne dotvára nostalgiu motocyklov z r.1920.

Na rozdiel od Classic e-biku druhý Carbon E-Bike nezaprie závodné gény ani nádych futurismu a je inšpirovaný skúsenosťami z F1. Jeho modulárny rám je vyrobený z uhlíka a hliníka, ktorý je doplnený o karbónovú vidlicu, mono-shock zadné zavesenie, ľahké hliníkové ráfiky s oceľovými drôtmi, výkonný brzdový systém a pneumatiky impregnované sklenými vláknami. Pohon zabezpečuje rovnaký elektromotor ako u Classic e-biku ale tento je doplnený o 8-rýchlostnú prevodovku Shimano Nexus.

Koleá sú obuté pneumatikami 26×4,8. Podobne ako u prvého e-bilu aj tento má na riadidlách umiestnený malý LED displej, ktorý poskytuje informácie o rýchlosti, prejdenej vzdialenosti a stave batérie.

Spoločnosť síce informovala, že s výrobou by sa malo začať na jar budúceho roka, ale neuviedla ich cenu.

 

Pridaj komentár