Snívať o tom, že naši s dobou kráčajúci politici by aspoň raz za volebné obdobie prijali zákon, ktorý by uľahčil život aj nám motoristom, mi už príde smiešne. Roky žiadané zníženie dane motoristi dosiahli až rozsiahlymi protestmi a priam hrdinským činom jedinca, ktorý sa odvážil vyklopiť kopu hnoja pred parlament. Samozrejme, že zníženie dane sa dotklo iba nafty a teda motoristov, ktorých vozidlo poháňa toto palivo. A tak nezmenená cena benzínu bude zrejme ešte dlho trápiť peňaženky majiteľov benzínových motorov. Pri takejto situácií asi nie som jediný, kto dúfa, že toľko avizovaná doba hybridov a elektromobilov príde čo najskôr. Tu sa však dostávame k ďalším problémom.

 

 

 

Tým prvým je rastúca cena súčasných hybridov. Tá je v priemere o 7000 eur väčšia ako pri konkurenčných automobiloch poháňaných klasickým zážihovým či vznetovým motorom. Ako som spomenul už v nie jednom článku, v západných krajinách je situácia výrazné odlišná. Tamojšie vlády si uvedomujú ,že automobily ktoré šetria životne prostredie treba predávať a tak kupujúcim poskytujú rôzne typy výhod. Spomedzi nich spomeniem asi tie najväčšie ako napríklad odpočítanie dane z celkovej ceny vozidla alebo príspevok od štátu do výšky až 2000 eur. Samozrejme, nič podobné nečakajme na Slovensku.

 

 

 

 

 

 Tým druhým problémom je nezadržatľný vstup elektromobilov na náš trh a bohužiaľ zatiaľ chýbajúca infraštruktúra k týmto vozidlám. Samozrejme, tento problém sa netýka ľudí, ktorí žijú v rodinných domoch, pretože vyviesť si predlžovačku na dvor a napojiť na ňu auto nie je najmenší problém. Nehovoriac o tom, keď máte k dispozícii garáž, v ktorej máte nainštalovanú zástrčku. Ale čo ak bývate v paneláku? Veď vo väčšine hlavných miest štátov západnej Európy ako napríklad v Berlíne sa už začalo s výstavbou čerpacích staníc pre elektromobily. Priznám sa, miestami mi už príde trápne sa stále odvolávať na krajiny západnej Európy a ich v porovnaní s nami pokrokové myslenie.

 

 

 

 

Práve o to viac ma príjemne prekvapila správa, ktorá sa k nám dostala len pred pár dnami. Dostalo sa k nám, že v Bratislave sa rozbieha celkom zaujímavý projekt. Jednou s firiem, ktorá v projekte figuruje je firma Elektromobil s.r.o., ktorej hlavným pólom pôsobenia, ako aj názov napovedá, budú elektromobily. Tato firma pracuje na vývoji nabíjacích staníc pre elektromobily, ktoré by boli situované pri panelákoch, kde sa problém dobíjania elektromobilov prejavuje najviac. Dobíjacie stanice by mali byť plne automatizované, čiže bez obsluhy. Z toho logicky vyplýva, že úhrady sa budú hradiť prostredníctvom bankovej karty, ktorú vložíte do čítačky pri pripájaní auta na elektrickú sieť. Pri tomto úkone bude potrebné ešte zadať telefónne číslo, na ktoré vám dôjde sms s informáciou, že váš elektromobil bol dobitý a môžete si ho prísť vyzdvihnúť na stanicu. Spomínaná sms-ka by mala prísť aj pri predčasnom odpojení elektromobilu od siete. Po dobití sa elektromobil jednoducho odpojí od siete a môže hltať ďalšie kilometre.

Samozrejme aj my by sme radi mali viac informácii o pripravovanom projekte, ale tak isto ako všetky firmy do projektu zapojené, aj my musíme rešpektovať obchodné tajomstvo. Podľa firmy Elektromobil s.r.o by mal byť celý projekt skompletizovaný do autosalónu v Bratislave, kde by sme sa mohli dozvedieť ďalšie informácie.
 

 

Tagged with:
 

13 Responses to Dobíjacie stanice už aj na Slovensku!

 1. Ľubomír Šulovský píše:

  Elektromobil dá aspoň viac vyniknúť kvalitnému audiu :-)

 2. Anonym píše:

  ale len pokial vydrzia baterky

 3. pinky141 píše:

  jj, tam je dosť obmedzujúce, že nemajú “stály zdroj energie”, ale možno doriešia nejake benzínové dobíjanie, ako napr: el. centrála 😀
  A ani kúrenie tam nieje doriešené

 4. Peter píše:

  Posielam link na stranku kde je plnohodnotný seriovo vyrábaný elektromobil TESLA. Budete prekvapený.
  http://www.teslamotors.com/models/

Pridaj komentár