Tak isto ako mne, tak istotne aj vám zišla pri čítaní článkov o elektromobiloch  na um jedna otázka. Tou otázkou je samotné dobíjanie vozidla na elektrický pohon. Na internete snáď nenájdete článok o elektromobile, v ktorom by nebol spomenutý jeho dojazd na jedno nabitie. Ale čo potom? Čo keď sa batéria vybije?

Predstavte si súčasnú situáciu. Na trhu sa ocitne elektromobil, ktorý vzbudí váš záujem natoľko, že budete vážne uvažovať o jeho kúpe. Po tom ako zistite, že štát, na ktorý sme tak hrdý a ktorý rozpredáva celé Tatry ako horúce rožky, aby sa na ich území stavali honosne sídla alebo hotelové komplexy, vám neuľaví ani cent pri kúpe vozidla, ktoré bude vlastne chrániť ich pozemky. No aj napriek tomu sa rozhodnete, že si elektromobil zaobstaráte. Veselo sa vyvážate, až kým vám palubný počítač nenahlási, že baterky treba dobiť. A tu narážame na problém. Predstavte si že bývate v klasickom petržalskom byte a chceli by ste svoj elektromobil dobiť. Problém je, kde zohnať prípojku na klasickú sieť? Čo mám natiahnuť predlžovačku z piateho poschodia, aby sa mi na ňu napojilo ďalších päť susedov načierno?:-)

Bohužiaľ v takejto situácii vám zatiaľ poradiť nevieme. Naša bezradnosť  vyplýva z bezohľadnosti našich štátnych činiteľov k ľuďom, čo chcú šetriť emisie, keď sa už tak veselo predávajú. Napríklad v krajinách západnej Európy už existujú aspoň vo väčších mestách ako Berlín, Londýn, Paríž parkoviská, ktoré sú vyhradené pre elektromobily. V nich nenájdete len boxy na dobíjanie energie, ale samotné parkovanie v nich je zadarmo. Samozrejme za energiu, ktorú miniete na dobitie si platíte. Dokonca podľa vyjadrení poslancov uvedených miest je v ich záujme vyrábať tieto parkoviská čo najbližšie k centru mesta, aby tak ukázali ľuďom, že jazdiť na elektromobile sa oplatí. Nehovoriac o rôznych úľavách na daniach, bezplatných diaľniciach či parkovaní zadarmo. To len potvrdzuje fakt, že kúpiť si elektromobil v Anglicku, Francúzku alebo Nemecku môžeme považovať za veľmi dobru kúpu.

Samozrejme tam, kde ide predaj, sa upierajú aj oči samotných automobiliek. To dokazuje aj novinka zo stánku Mitsubishi  Motors Corporation (MMC) a Japan Delivery System Corporation (JDS), ktoré  spoločne vyvinuli systém dobíjania elektromobilov pre bytové komplexy.

Inštalácia a správa infraštruktúry pre dobíjanie elektromobilov v rámci spoločných parkovacích priestorov v bytových komplexoch v Japonsku predstavuje spôsob ako popularizovať, a tak podporiť každodenné využívanie vozidiel na elektrický pohon v krajine. I-NABÍJAČKA je napojená na už existujúcu sústavu „rozvodných skríň“, čo jej umožňuje využívať schopnosť takejto sústavy, presne identifikovať kto, kedy a koľko elektrickej energie odobral tak, aby dokázali správcovia apartmánov a bytových komplexov jednoduchým spôsobom určiť spotrebu elektrickej energie jednotlivými nájomníkmi.

Ostáva nám len ticho závidieť a dúfať, že podobné podmienky raz budú aj na Slovensku v blizkej dobe.

 

Pridaj komentár