31. októbra ASIMO dosiahne veľký míľnik a oslávi svoje desiate výročie. Pred desaťročím vytvorila Honda humanoidného robota tak pokrokového, že tým odštartovala revolúciu v humanoidnej robotickej technológii. V tento výnimočný deň boli spustené web stránky a filmy venované tomuto výročiu, kde je možné vidieť nové fotografie, videá a príbehy o jeho vzniku a taktiež smartphone aplikácie. V softvérových aplikáciách pre iPhone and Android smarphony, “Bež s ASIMOm” účinkujú ASIMO a iní roboti Honda ako postavy s ktorými užívateľ prichádza do styku. (Obe verzie ako pre iPhone aj pre Android budú dostupné čoskoro).

Výskum spoločnosti Honda v oblasti humanoidnej robotiky začal takmer pred štvrťstoročím a o 14 rokov neskôr, dňa 31. októbra 2010, bol ASIMO vytvorený. Od jeho predstavenia v Technickej Univerzite v Darmstadte v júni 2003, ASIMO inšpiroval, vzdelal a ovplyvnil tisíce ľudí v celej Európe a dosiahol uznanie od inžinierov aj vedcov.

ASIMO navštívil vedecké múzeá v Európe, stretol sa s kráľovskými rodinami a hlavami štátov a dokonca navštívil aj Európsky Parlament.

ASIMO je časť dlhodobého programu spoločnosti Honda, vo výskume a vývoji v oblasti robotiky a ľudskej mobility. Cieľom spoločnosti je vyvinúť robota, ktorý by bol schopný pomáhať ľuďom v ich každodennom živote, robota, ktorý by prevzal na seba niektoré úlohy, čím by uľahčil a spríjemnil naše životy.

Prínos takého robota nie je obmedzený iba na použitie v domácnostiach, ale zahŕňa akékoľvek situácie kde ľudia potrebujú pomoc a podporu.

Honda v súčasnosti sústreďuje svoj výskum na vývoj inteligencie, ako aj na vylepšenie porozumenia a ideálnej vzájomnej súčinnosti a vzťahu medzi ľuďmi a humanoidnými robotmi.

Hlavnými cieľom projektu Asimo je vytvoriť skutočne užitočného humanoidného robota a pokračovať vo vývoji inteligentných systémov na využitie v ostatných produktoch spoločnosti Honda. Okrem toho je Honda partnerom v mnohých vzdelávacích projektoch po celej Európe, s cieľom inšpirovať deti a študentov v škole, aby sa viac zaujímali o veci z oblasti vedy a inžinierstva.

 

Pridaj komentár