Vodiči športových vozidiel sú známi veľmi dynamickým štýlom jazdy s častou akceleráciou a brzdením, výsledkom čoho je energetická neefektívnosť. Na rozdiel športových vozidiel so spaľovacím motorom je pri športových elektromobilov možné pomocou rekuperácie spätne využiť energiu pri brzdení. Okrem toho pri elektrickej trakcii je krútiaci moment okamžite k dispozícii, čo ešte viac prispieva k umocneniu dynamického zážitku z jazdy. Ako nemeckú odpoveď na športový elektromobil spoločnosti Tesla bol na tohtoročnom autosalóne v Ženeve predstavený športový elektromobil Atega SE. V jeho prípade ide o prestavbu modelu Artega GT na elektromobil. Elektromobil má rozmery 4015 x 1882 x 1180 mm ( d x š x v ) a rázvor 2460 mm.

Kombináciou materiálov hliníkového priestorového rámu, vysokopevnostnej ocele a uhlíkových vlákien bolo možné dosiahnuť v prípade Artega SE hmotnosť 1400 kg. Pod krátkou zadnou kapotou je umiestnená dvojica vodou chladených trakčných elektromotorov a kontrolerov. Elektrický športiak má k dispozícii max.výkon 280 kW. Trakčné elektromotory čerpajú energiu zo zásobníka elektrickej energie na báze lithium-ion polymer s celkovou kapacitou 37 kWh. Vodou chladený zásobník je zložený zo 16 modulov, káždý obsahuje 12 článkov, s nominálnym napätím 350 V a má hmotnosť 310 kg. V prednej časti športového elektromobilu sú umiestnené 4 moduly a v zadnej časti 12 modulov, čo spolu s optimalizovanou konštrukciou prispelo k veľmi priaznivému rozloženiu hmotnosti na prednú a zadnú nápravu v pomere 43:57. Nabíjanie je zabezpečené pomocou konektora v zadnej v zadnej časti elektromobila a uvádzaná doba pre plné nabitie zásobníka je 90 minút.

Vodou chladený zásobník je zložený zo 16 modulov, káždý obsahuje 12 článkov, s nominálnym napätím 350 V a má hmotnosť 310 kg. V prednej časti športového elektromobilu sú umiestnené 4 moduly a v zadnej časti 12 modulov, čo spolu s optimalizovanou konštrukciou prispelo k veľmi priaznivému rozloženiu hmotnosti na prednú a zadnú nápravu v pomere 43:57. Nabíjanie je zabezpečené pomocou konektora v zadnej v zadnej časti elektromobila a uvádzaná doba pre plné nabitie zásobníka je 90 minút. Śportový elektromobil Artega SE je vybavený multifunkčným športovým volantom, ktorý obsahuje prepínač, ktorý umožňuje vodičovi upraviť veľkosť rekuperácie po uvoľnení plynového pedálu v rozsahu 75 kW až nula. Elektromobil tak ponúka vodičovi možnosť úpravy zrýchlenia jeho „vrtochom“, ale čo je najdôležitejšie, je možnosť prispôsobiť jazdu aktuálnemu počasiu a jazdným podmienkam.

Všetky potrebné informácie sa prehľadne zobrazujú na analógových a digitálnych displejoch na prístrojovom panely. V strede je umiestnený rýchlomer, vľavo je ukazovateľ teploty, vľavo hore ukazovateľ menovitého dojazdu, vpravo hore ukazovateľ veľkosti rekuperácie a v strede hore indikátor toku energie. Podľa zverejnených informácií má elektrický športiak dosahovať max.rýchlosť 250 km/h a zrýchlenie z 0 – 100 km/h. Podľa štandardu NEDC má energia zásobníka zabezpečiť dojazd 300 km, v normálnych prevádzkových podmienkach dosahuje dojazd 200 km. Aj keď ide o prototyp a do konečného štádia výroby a predaja uplynie ešte nejaká tá doba ( hovorí sa o druhej polovičke tohto roku ), už dnes spoločnosť hovorí o uvádzacej cene 140 000 Euro pre prvých 500 kusov. Aj tento elektrický športiak je dôkazom toho, že elektromobil Tesla je skutočnou „nočnou morou“ svetových výrobcov automobilov.

 

Pridaj komentár