Americká spoločnosť EarthSure Renewable Energy Corp. zaoberajúca sa obnoviteľnými zdrojmi energie predstavila svoju víziu „ vozidla budúcnosti „. Ide o elektromobil, ktorého názov AirRay vyjadruje, že bude využívať len energiu získanú zo slnečných lúčov a sily vetra.

Patentovo chránený systém AirRay™ použitý vo vozidle je unikátny. Celá strecha obsahuje voštinovo-membránové solárne panely, ktoré zachytávajú slnečné lúče ( odtiaľ časť anglického názvu elektromobilu Ray ) počas parkovania alebo počas jazdy a tieto sú prenášané ako energia do zásobníka elektrickej energie umiestneného v zadnej časti vozidla.

Predná kapota skrýva primárnu veternú turbínu ( odtiaľ časť názvu Air ) umiestnenú v strede, ktorá má dve menšie prídavné veterné turbíny umiestnené za prednými svetlami. Veterné turbíny transformujú vietor na energiu a túto potom prenášajú do zásobníka energie. Posledná veterná turbína je umiestnená na zadnej kapote, kde zachytáva vzduch prúdiaci počas jazdy okolo elektromobilu.

Inžinieri vybavili systém možnosťou Vehicle to Grid ( V2G ), čo umožňuje užívateľovi využiť získanú obnoviteľnú energiu z elektromobilu vo svojom dome. Predstaviteľ spoločnosti Raymond Saluccio na margo elektromobilu hovorí:

Naše finálne veľdielo automobil bude výhradne elektricky poháňané a nebude nutné žiadne palivo alebo olej. Energia vozidla vytváraná pomocou solárnych panelov a veterných turbín bude dostatočná pre zabezpečenie jeho prevádzky bez obavy zo straty výkonu.

Žiadne technické parametre elektromobilu spoločnosť doteraz nezverejnila. Je zaujímavé, že s podobnou myšlienkou využitia sily vetra a energie slnka prišiel aj priemyselný dizajnér Flavio Adriani a predviedol redizajn ikony športových vozidiel pod názvom Lamborghini Countach EV.

 

Pridaj komentár